National Diversity Awards ShortlsitCongratulations to all our shortlisted nominees for the National Diversity Awards 2018.

We wish every nominee the very best of luck and the winners will be announced on Friday, September 14th at the Anglican Cathedral, Liverpool.

Tickets are available here

Positive Role Model Award for Age

Callum Carr

Sally Kingdon

Jade Sutton

James Middlehurst

Abdul Karim Abdullah

Anaya Kamara

Siena Castellon

Ricky Kandohla


Positive Role Model Award for Disability

Rachel Jury

Dr Robert Gurney

Lorna Fillingham

Nana Marfo

Cameron Osburn

Stuart Thompson

Melissa Johns

Sophie Ward


Positive Role Model Award for Gender

Rachael Pearson

Gill Leno

Anna Smith Higgs

Georgia Powell

Alex Storer

Katie Kelleher

Leanne Pero

Julie Baker


Positive Role Model Award for LGBT

Jason Jones

Virginie Assal

Khakan Qureshi

Sgt Guy Lowe-Barrow

Abbey Kiwanuka

Tracy O’Hara

Rebecca Tallon De Havilland

Shaun Dellenty


Positive Role Model Award for Race, Religion & Faith

Salma Bi

Robert Kasanga

Billy Yu-Lok Ng

Naomi Grant

Mothiur Rahman

Aba Graham

Nilesh Dosa

Manraj Othi


Community Organisation Award for Age

Merseyside Scouts

Strength With In Me Foundation

The Renewal Trust

Birmingham Youth Sports Academy

Manchester Cares

Buddy Up

Opening Doors London

Arran Youth Foundations


Community Organisation Award for Disability

Hypo Hounds

ADHD Foundation

SupERkids

Zebedee Management

Autism Rocks (Fife)

Spinal Unit Recreational Fund

Fightback 4 Justice

The Barrie Wells Trust


Community Organisation Award for Gender

Action Breaks Silence

Colouring Outside The Lines

Savera UK

Body Positive

MenTalkHealth

WomenCentre

All Women’s Network

The SAFE Project


Community Organisation Award for LGBT

Safe Haven

My Genderation

The Proud Trust

SAIL NI

AZ Magazine

Mosaic LGBT Youth Centre

KCC Live

Breakout Youth


Community Organisation Award for Race, Religion & Faith

Rosetta Arts

The Faith & Belief Forum

Kick It Out

KeshetUK

Wirral Change

Black History Walks

Mary Seacole House

Chineke! Foundation


Community Organisation Award for Multi-Strand

Feed The Homeless Bristol

iichild

Active Recovery

Radio Reverb

RJC Dance

Grant A Smile

St. John’s Centre

Barton Peveril E,D&I Group


Entrepreneur of Excellence Award

Ndu Uchea

Jillian Kowakhuk

Chris Jelev

Andrew Slorance

Jude Philip

Rossie Stone

Tanya Laird

Geoff Holt, MBE


Diverse Company Award

Yorkshire Water

LM-JV

Cheshire Constabulary

West Yorkshire Police

Touchstone

Reed Smith LLP

TransPennine Express

Morgan Sindall

Gateshead College

Sandwell & West Birmingham Hospitals NHS Trust


Lifetime Achiever Award

Tony Carlisle

Dionne Johnson

Alan Bell

Juney Muhammad

Maggie Georgopoulos

Lewis Turner

Anthony Durrant MBE JP

Anne Ross


Celebrity of the Year Award

Lee Ridley AKA Lost Voice Guy

Sir Trevor McDonald OBE

John Bishop

Fearne Cotton

June Sarpong MBE

Warwick Davis

Anna Friel

Thandie Newton

Sir Lenny Henry CBE

Clare Balding OBE